Tango Nirvana

Exceptional Tango Meeting  8-18 October 2022,  Kas, Turkey

With great pleasure we invite you to Tango Nirvana – an exceptional Tango Meeting for close embrace lovers who embrace a social dance floor. The gates to tango-heaven on earth will be wide open here! You are welcome to join it!

The event will take place in a charming boutique hotel Barbarossa, situated directly on the Mediterranean Sea, in Kas. This place oozes thousands years of history. There is no mass tourism here, so you can experience an authentic Turkish ambience, enjoy the Mediterranean beauty while  you fill yourself with the gentle sun,  warm sea, delicious food and lots of Tango…   

We’ll dance on a wooden dancefloor built especially for Nirvana dancers, on the terrace with a magnificent view of the sea and mountains.

Tango Nirvana is a private event, organized and reserved only for the confirmed participants. We strongly believe that the participants who will enoy this event to the fullest extent are those who have at least 5 years of social tango experience, those who have previously attended tango encuentros.

The registration will be open at 7 March

Please, read the Registration Rules carefully before filling the registration form.

—————Turkish below————-

Sizi büyük bir zevkle Tango Nirvana’ya davet ediyoruz! Bu, sosyal dans pistinde keyifle sarılmayı bilen tango severlere özel bir tango buluşmasıdır! Dünya üzerindeki tango cennetinin kapıları burada açılacak! Ve size hoş geldin demekten mutluluk duyacağız!


Etkinlik Kaş’ta, Akdeniz’e sıfır konumda olan sevimli butik otel Barbarossa’da yer alacak. Burasının binlerce yıllık tarih koktuğunu söylemeye gerek var mı? Kitle turizminin görülmediği bu mekanda otantik bir atmosferde, Akdeniz’in ılık sularının ve tatlı güneşinin tadını çıkararak, Türk mutfağının birbirinden leziz tatlarını tadarak bol bol tango yapmayı deneyimleyeceksiniz. Otelin muhteşem deniz ve dağ manzaralı terasında Nirvana dansçıları için özel hazırlanmış ahşap dans pistinde dans etmenin keyfini yaşayacaksınız.


Tango Nirvana, yalnızca başvuruları kabul edilen katılımcılar için düzenlenmiş olan özel bir etkinliktir. Ve kanımızca, bu etkinlikten en yüksek düzeyde zevk alabilmek için en az beş senelik sosyal dans deneyimine sahip olmak ve birkaç tango buluşmasına daha önceden katılmış olmak gerekir.


Kayıtlarımız açılmıştır. Kayıt formunu doldurmadan önce kayıt şartlarını dikkatle okumanızı rica ederiz.