Registration

Registration Rules for Tango Nirvana event (Turkish below)

THE REGISTRATION IS CLOSED FOR THE SINGLE FOLLOWERS

Tango Nirvana is a private event organized and reserved only for the confirmed participants. It is gender balanced and registration is mandatory. Please, read the registration rules carefully before filling the registration form. By registering you fully subscribe to the terms below and to the policy of the event.

Registration Rules:
No ticket purchase at the door
The registration is MANDATORY; only registered and confirmed participants will be permitted to the event
The number of participants is limited to 180 dancers
The event is residential (participants must stay in Barbarossa hotel; minimum stay 3 nights)
The participants will be selected to ensure a balance in each of the following:
. internationality,
. gender/role,
. dance experience.
We strongly believe that the participants who will enoy this event to the fullest extent, are those who have at least 5 years of social tango experience and who have previously attended tango encuentros.
It’s possible to register as a single dancer or as a dance couple. If you register with a partner, your partner must also fill in the registration form.
 
After Registration
You will receive an automatic e-mail, indicating that we received your application. !!If you don’t receive this e-mail, please, check the SPAMBOX!! Or contact us by sending mail to tangonirvana@arttomove.org THIS MAIL DOES NOT CONFIRM YOUR FINAL PARTICIPATION.
Within 7 days you will receive another e-mail, this time from the event organizers. You will be informed whether your application is approved or if you are put on a waiting list.
Once approved, you will receive the payment details. The payment should be made within 4 days of receipt of the approval e-mail. 

After Payment
As soon as we get your payment, we will confirm your participation to this event.
If you register as a pair, we can confirm your participation only when both payments are received.
Please, do not book any flights until you get the final confirmation of your participation.

Do not hesitate to contact us in case you have any questions or if you need assistance!

———-Turkish below——–

Tango Nirvana, yalnızca başvuruları kabul edilen katılımcılar için düzenlenmiş olup cinsiyet eşitliğini baz alan özel bir etkinliktir. Kayıt yaptırmış olmak şarttır. Kayıt formunu doldurmadan önce kayıt şartlarını dikkatle okumanızı rica ederiz, zira kayıt yaptırarak bu şartların tümünü kabul etmiş olursunuz.
Herhangi bir sorunuz veya yardımcı olmamızı istediğiniz bir konu olursa, bizimle iletişime geçmekten çekinmeyiniz! Sizinle Kaş’ta buluşmak için sabırsızlanıyoruz!

Kayıt Şartları:

Etkinlik tarihlerinde, girişte bilet satışı olmayacaktır.

Kayıt yaptırmış olmak ZORUNLUDUR; etkinliğe yalnızca kayıt başvuruları kabul edilmiş olanlar katılabilecektir.

Toplam katılımcı sayısı 180 ile sınırlıdır.

Etkinliğe katılan herkesin en az 3 gece olmak üzere etkinlik otelinde kalması zorunludur.

Katılımcılar, etkinliğin
. ülke dağılımı,
. cinsiyet/rol (follower/leader),
. dans deneyimi
açılarından genel bir dengeye sahip olmasını sağlayacak şekilde belirleneceklerdir.

Kanımızca, bu etkinlikten en yüksek düzeyde zevk alabilmek için en az beş senelik sosyal dans deneyimine sahip olmak ve birkaç tango buluşmasına daha önceden katılmış olmak gerekir.

Etkinliğe tek veya çift olarak katılmak mümkündür. Bir çift olarak katılıyorsanız iki kişinin de kayıt formunu doldurması gereklidir.

Kayıt Sonrası:
Kayıt formunu doldurduktan sonra formun tarafımıza ulaştığını bildiren otomatik bir e-posta alacaksınız. !!Bu e-postayı almazsanız, lütfen SPAM dosyanızı kontrol edin!! Veya bize tangonirvana@arttomove.org adresinden ulaşın. BU E-POSTA KATILIMINIZIN TEYİT EDİLDİĞİNİ GÖSTERMEZ.
Yedi gün içinde etkinlik organizatörlerinden kayıt başvurunuzun kabul edilip edilmediği bilgisini veren bir başka e-posta alacaksınız.
Başvurunuzun kabulü ile birlikte ödeme bilgileri de tarafınıza iletilecektir. Başvurunuzun kabulünü aldıktan sonra dört gün içinde ödemenizi yapmanız gerekmektedir.

Ödeme Sonrası:
Ödemeniz alındıktan sonra, katılımınız teyit edilecektir. (Çift olarak kayıt olduysanız her iki kişinin de ödemesi alındıktan sonra katılımınız teyit edilecektir). Lütfen katılımınızın kesin teyit bildirimi olmadan uçak biletlerinizi satın almayınız.

Regitration Form for Tango Nirvana